Warning: Parameter 2 to qtranxf_excludeUntranslatedPosts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
Przyszłość cyberbezpieczeństwa i zaufania cyfrowego | ||
Wprowadzenie | Ireneusz Piecuch – Partner Zarządzający, IMP Law Firm | |
Moderator | Ireneusz Piecuch – Partner Zarządzający, IMP Law Firm | |
Paneliści | Paul Scanlan – CTO, Huawei Piotr Jaworski – Board Member, Orange Prof. Roman Szwed – CEO, Atende Michał Jaworski – Dyrektora ds. Strategii Technologicznej, Microsoft Lidia Stępińska-Ustasiak – Zastępca Dyrektora, Departament Spraw Zagranicznych UKE |
|
„Jeśli siłą napędową gospodarki cyfrowej są dane, jej sercem jest cyfrowe zaufanie” Cyberataki znajdują się w pierwszej piątce globalnego ryzyka według raportu Global Risks World World Forum 2019, który nieustannie stanowią wyzwanie dla gospodarek, przedsiębiorstw, bezpieczeństwa narodowego, stabilności międzynarodowej i prywatności. Na poziomie globalnym cyberprzestępczość powoduje straty biznesowe w wysokości wielu miliardów dolarów – średni koszt cyberprzestępczości dla organizacji wzrósł z 11,7 mln USD w 2017 r. do 13,0 mln USD w 2019r. Podczas gdy wysiłki i inwestycje mające na celu poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego nadal rosną, również w UE, rozwój bezpieczeństwa pozostaje w tyle za tempem złośliwego wykorzystania technologii cyfrowych. Zagrożenia cybernetyczne przyspieszają wykładniczo w czwartej rewolucji przemysłowej pod względem częstotliwości, wpływu i wyrafinowania. Przyspieszenie do poziomu, który może podważyć cyfrowe zaufanie, które jest wymagane do ochrony innowacji, ochrony instytucji, przedsiębiorstw i osób fizycznych.
|
Ireneusz Piecuch
prowadzi swoją kancelarię od 10 lat. W tym czasie współpracował przez ponad 7 lat z międzynarodową firmą prawną CMS, jako współzarządzający globalną praktyką telekomunikacyjną tej firmy oraz lider praktyki TMT w regionie CEE. Przed rokiem 2010 Irek pracował przez ponad 14 lat w IBM (jak szef działu prawnego w Polsce, lider CEE w regionie ale także jako wiceprezes IBM Polska odpowiedzialny za operacje), oraz 3 lata Grupie Telekomunikacja Polska S.A. (obecnie ORANGE – członek Zarządu odpowiedzialny za strategię i rozwój biznesu) oraz prawie 3 lata w Poczta Polska S.A. jako wiceprezes odpowiedzialny za strategię, IT oraz obrót międzynarodowy. W swojej karierze Irek zasiadał także w Radach Nadzorczych takich spółek jak Emitel, Wirtualna Polska, KGHM czy PKP PLK.
Koncept działania IMP opiera się na zespole doświadczonych prawników oraz współpracy z małymi kancelariami specjalizującymi się w obszarach takich jak finansowanie transakcji i inwestycji, nieruchomości, sprawy karne-gospodarcze czy prawo pracy.
Kancelaria IMP koncentruje się na wspieraniu swoich klientów w procesie transformacji cyfrowej (w tym budowie procesów governance oraz budowie strategii zgodności – compliance), wsparciu procesów negocjacji kompleksowych projektów biznesowych (Irek był wiodącym prawnikiem przy projekcie połączenia sieci telekomunikacyjnych T-mobile i Orange) oraz na transakcjach M&A.

Ireneusz Piecuch
IMP Law Firm
prowadzi swoją kancelarię od 10 lat. W tym czasie współpracował...
Lidia Stępińska-Ustasiak
Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przewodnicząca Grupy ds. Inicjatyw Budowania Kompetencji Cyfrowych (GCBI) ITU
Jest odpowiedzialna za dział organizacji międzynarodowych oraz dział współpracy społecznej i gospodarczej, odpowiadający za rozwój współpracy w relacjach regulatora z przedsiębiorcami w tym MSP, izbami branżowymi, jednostkami administracji publicznej i instytucjami akademickimi. W 2019 roku pełniła funkcję Przewodniczącej Komitetu Sterującego Centrów Doskonałości Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) – sieci partnerów specjalizujących się w telekomunikacji i szkoleniach. W 2018 została nominowana przez kraje członkowskie CEPT (European Conference of Postal and Telecommunications Administrations) jako reprezentant regionu w Grupie ds. Inicjatyw Budowania Kompetencji Cyfrowych (GCBI) przy ITU, doradzającym dyrektorowi Biura Rozwoju Telekomunikacji ITU, a w kolejnym roku wybrana na przewodniczącą.
Przedstawicielka Polski w czasie międzynarodowych konferencji takich jak World Telecommunications Development Conference WTDC-17, ITU Plenipotentiary Conference PP-18, Global Symposium of Regulators GSR-18 and WSIS Forum 2017-2020. Odpowiedzialna za organizację wydarzeń w partnerstwie z ITU, mających na celu wzmocnienie współpracy w ramach Inicjatyw Regionalnych ITU.
Jest socjologiem (doktor socjologii od 2017), skupiającym się na społecznych skutkach rozwoju technologii, kompetencjach cyfrowych i wpływie ICT na budowanie potencjału ludzkiego i instytucjonalnego. Ma również dyplom magistra nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyplom magistra w tym zakresie nadany przez Lancaster University. Ekspertka ds. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), spraw publicznych i komunikacji z ponad 15-letnim doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym oraz ICT, autorka publikacji, współautorka raportów, wykładowca i prelegentka

Lidia Stępińska-Ustasiak
UKE
Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej Rzeczypospolitej Polskiej,...
Michał Jaworski
Pracownik z najdłuższym stażem polskiego oddziału Microsoft, w którym pracuje od września 1994 roku, obecnie na stanowisku dyrektora ds. strategii technologicznej (ang. National Technology Officer). Pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Microsoft sp. z o.o. (od 2013). Wiceprzewodniczący Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Regularnie publikuje w „IT Professional” i „IT w Administracji”.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Mechaniki Precyzyjnej (1985). Jeśli wrócił z podróży to znaczy, że już planuje następną. Najchętniej znalazłby czas na jeszcze jedną książkę lub dłuższy spacer z psem.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mijaworski/

Michał Jaworski
Microsoft
Pracownik z najdłuższym stażem polskiego oddziału Microsoft, w którym pracuje...
Paul Scanlan
With more than 30 years’ experience in the Telecom and IT industries, he possesses broad experience across most technologies having worked in a variety of senior capacities across Technical, Commercial, Company and Business Management, Operations, Sales, Marketing, Program Management and R&D disciplines. He is an expert in the Business of Telecommunications – managing of all aspects (concept to operations) of Telecommunications Carrier / Service Provider businesses
In the course of his career, he has worked with numerous Fixed and Mobile Operators, vendors, SI and Consulting companies in Asia-Pacific, Africa, North America and Europe

Paul Scanlan
Huawei
With more than 30 years’ experience in the Telecom and...
Piotr Jaworski
Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii.
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów MBA na Uniwersytecie Gdańskim i na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow.
Od lat związany z branżą telekomunikacyjną. W Orange Polska (dawniej Telekomunikacji Polskiej) od 1991 uczestniczył w większości kluczowych programów związanych z modernizacją sieci i wdrażaniem nowych technologii. Był m.in. odpowiedzialny za procesy technicznego dostarczania i utrzymania usług dla klientów Orange Polska i operatorów alternatywnych, realizację inwestycji (w tym projektu VHBB-FTTH) oraz utrzymanie sieci aktywnej. Lider wielu projektów z zakresu budowania i poprawy doświadczeń klientów. Odpowiedzialny za powstanie największej sieci światłowodowej w Polsce obejmującej obecnie swoim zasięgiem ponad 4 miliony gospodarstw domowych i stale rozbudowywanej.
Członek Komitetu Operacyjnego Ekspertów Sieci Orange oraz Komisji ds. Etyki w Orange Polska. Przewodniczący Rady Nadzorczej TP Teltech.

Piotr Jaworski
Orange
Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii. Absolwent Wydziału...
prof. Roman Szwed
Absolwent Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat (1980 r.) i habilitację (1990 r.) z fizyki wysokich energii. Ma na swoim koncie znaczący dorobek naukowy. Jest laureatem wielu nagród, między innymi Ministra Edukacji Narodowej. Kierował także Ośrodkiem Komputerowym Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W sierpniu 1991 r. zespół pod jego kierownictwem dokonał historycznego podłączenia Polski do Internetu. Był współzałożycielem i dyrektorem Działu Zaawansowanych Systemów Komputerowych w ATM Spółka Cywilna od października 1991 r., potem od stycznia 1994 r. prezesem firmy ATM Sp. z o.o., później przekształconej w ATM S.A. Dzisiaj kieruje giełdową spółą Atende S.A. powstałą w wyniku wydzielenia z ATM usług informatycznych. Atende jest wiodącym integratorem teleinformatycznym w Polsce i tworzy grupę 8 spółek specjalizujących się w oferowaniu innowacyjnych technologii informatycznych. W czasie swojej kariery zawodowej Roman Szwed otrzymał liczne wyróżnienia za swoją działalność biznesową, m.in. tytuł Top Manager Roku 2006 magazynu Manager i Złotą Antenę w kategorii Manager Roku 2007 czasopisma Świat Telekomunikacji. Był także nominowany do finału prestiżowego konkursu Przedsiębiorca Roku 2007 organizowanego przez Ernst & Young i jest członkiem wielu stowarzyszeń. Został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego (2013 r.), oraz medalem „70-lecia informatyki polskiej” przyznanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne (2018).

prof. Roman Szwed
Atende
Absolwent Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat (1980 r.)...
